V květnu se můžete s naším oddílem podívat k moři.  

A protože nás vede Honza Lukacko (na snímku), který se stal tváří reklamní kampaně, spolu s Hopem, nemusíte se bát. Co tedy dosud o Přeběhu víme? Termín byl určen od 8. do 12. května 2019. Je to od středy do neděle, přičemž ve středu je státní svátek. Znamená to dva dny dovolené nebo uvolnění ze školy. Poběžíme z České republiky až ke Středozemnímu moři. Na trasách pracuje Honza. Zajímavý je odhad vzdálenosti - mělo by to být 630 kilometrů. To už je slušná porce, minule jsme běželi 480 km a bylo toho akorát dost.

Běží se štafetově v 10 skupinách. V každé skupině musí být alespoň jeden běžec, který absolvoval všechny její trasy. Nelze tedy lidi ve skupině rozpočítat stylem sudý-lichý a pustit na první trasu za skupinu liché a na druhou sudé lidi. Někdo ve skupině může odpadnout, ale na konci musí existovat 10 běžců, kteří uběhli ve štafetě celou trasu.
Jak to vychází časově? Ve středu časně ráno naložíme autobus a frčíme na Moravu. Pokud by byl start ve 12 hodin a počítáme průměrnou rychlost 10 kilometrů v hodině, byli bychom v cíli v sobotu ve tři ráno. Je ale otázka, zda průměr 10 kilometrů v hodině zvládneme. A tady už přichází první a základní věc, kterou musí pro Přeběh udělat každý z účastníků. Je třeba začít trénovat.
Nebojte se nepohody a zimního počasí a začněte běhat. Už není moc času. Ale za tři měsíce pravidelným tréninkem lze získat určitou běžeckou vytrvalost. I tak se ke konci budeme trápit (to je tak vždycky), ale máme šanci, že plánovanou trasu dokončíme. V opačném případě skončíme na půli cestě.
Možná si řeknete, proč bych měl běhat, tohle je turistický oddíl, mě běhání nebaví. Ale na druhou stranu zážitky, které získáte na těchto štafetových akcích, jsou zcela specifické a nikde jinde neprožijete to, co tady. Bolavé svaly, běh v mokrém triku souseda v autobuse, které jsem si v noci omylem oblékl místo svého suchého, bloudění na trase (to je vždy) a opětovné shledání s doprovodným autobusem (to je občas). Stojí to za to.
Těším se na shledanou třeba i na některých běžeckých závodech. Hop